جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 22 خرداد 1403     
روسیه و ونزوئلا برای مقابله با تحریم، یادداشت تفاهم امضا کردند

 رسانه‌های روسی گزارش دادند وزرای امور خارجه روسیه و ونزوئلا در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه بریکس یک یادداشت همکاری در زمینه مقابله با تحریم‌های یکجانبه امضا کردند.

به گزارش ایسنا، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه و «ایوان خیل پینتو»، همتای ونزوئلایی او به دنبال دیدار در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه بریکس در شهر «نیژنی نوگورود» روسیه یادداشتی در زمینه همکاری برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه امضا کردند.
 
نشست وزیران امور خارجه بریکس در تاریخ ۱۰-۱۱ ژوئن در شهر نیژنی نووگورود روسیه در حال برگزاری است.
 
به نوشته خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف در جریان دیدار با پینتو در حاشیه اجلاس بریکس گفت: « ما از دیدار با شما و هیئت اعزامی کشور شما در نیژنی نووگورود خوشحال هستیم. ما از علاقه ونزوئلا به بریکس حمایت می‌کنیم و به عنوان رئیس این بلوک در تقویت روابط مشارکت خواهیم کرد.»
 
وزیر خارجه روسیه با تاکید بر همکاری موثر 2 کشور در حوزه‌های انرژی و پزشکی تصریح کرد: «ما مکانیزم‌های مالی و لجستیکی مقاوم در برابر نفوذ خارجی را ایجاد کرده و استقلال در روابط خود، توسعه مترقی و محافظت در برابر اقدامات نامشروع، به ویژه از سوی واشنگتن و متحدانش را تضمین خواهیم کرد.»
 
لاوروف افزود: «ما برای تعاملات خود در حوزه بین‌المللی ارزش قائل هستیم. همکاری‌های ما به طور خاص، در چارچوب سازمان ملل فعالانه در دست توسعه بوده و بر مبنای ابتکار عمل ونزوئلا برای ایجاد گروه دوستان مدافع منشور سازمان ملل رخ می‌دهد.»
 
گروه بریکس از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۶ گسترش را در ۲ دور تجربه کرده است.
 
در اولین دور در سال ۲۰۱۱، آفریقای جنوبی به جمع بنیانگذاران آن شامل برزیل،‌ روسیه، هند و چین پیوست.
 
در اوت ۲۰۲۳ نیز ۶ عضو جدید شامل آرژانتین در جریان اجلاس این گروه در شهر ژوهانسبورگ برای پیوستن به آن دعوتنامه دریافت کردند.
 
در دسامبر ۲۰۲۳ دولت «خاویر میلی»، رئیس جمهور جدید آرژانتین اعلام کرد این دعوت را رد می‌کند اما پنج عضو دیگر شامل مصر، اتیوپی، ایران، عربستان و امارات از اول ژانویه رسما به عنوان اعضای کامل جدید بریکس کار خود را شروع کردند.
 
روسیه از اول ژانویه ۲۰۲۴  ریاست دوره‌ای خود بر بریکس را که تا پایان سال میلادی ادامه خواهد یافت شروع کرده است. اجلاس بعدی بریکس در شهر کازان در اکتبر ۲۰۲۴ خواهد بود.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: