تهرانی نیوز - پايگاه اطلاع رسانی تهرانی نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

TEHRANINEWS.IR


هدف مجلس نشینان از ارائه طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان چیست؟
تاريخ خبر: چهارشنبه، 9 اسفند 1396 ساعت: 09:05

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز: نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که عدم تلاش در جهت ارتقاء کیفیت و حاشیه امن ناشی از نرخ تعرفه ها برای خودروسازان ، موجب گردید که مجلس طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان را در دستور کار قرار دهد.

 
رضا علیزاده اظهار داشت : در حال حاضر مجلس درخواست تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور را نموده که این مساله در حال طی نمودن مسیر قانونی است.
 
وی تصریح کرد : به زودی طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان به صحن علنی مجلس می رود و رای گیری خواهد شد و چنانچه نمایندگان مجلس با این تحقیق و تفحص موافقت کنند آن زمان این طرح پروسه خودش را طی خواهد کرد.
 
وی تاکید کرد : در طرح تحقیق و تفحص موارد خوبی ذکر شده که بایستی در حوزه صنعت خودرو مورد بررسی قرار گیرد و نقاطی که ابهام دارد و مورد سوال مردم و رسانه ها از نمایندگان است توسط کارشناسان پی گیری و به این سوالات پاسخ داده شود.
 
وی گفت : بی شک تا در جریان تحقیق و تفحص این سوالات را پی گیری و نکاتی که برای افکار عمومی ابهام دارد مورد بررسی و ایرادات مورد ارزیابی قرار می گیرد.
 
وی افزود : طرح تحقیق و تفحص در جهت کمک به افزایش و ارتقاء سطح خودروسازی کشور است و تنها نیت درخواست کننده تحقیق و تفحص این مساله است.
 
نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با تحقیق و تفحص از خودروسازان بسیاری از نقاط کور شناسایی و با شفاف سازی موضوعات می توان کمک در این جهت به صنعت خودرو کشور نمود.
 
علیزاده همچنین به بخشی از اتفاقات اخیر در صنعت خودرو و بازار واردات پرداخت و گفت : یک اتفاق ناخوشایند و ناگواری که در ماههای اخیر رخ داد موضوع جلوگیری از واردات خودرو و توقف ثبت سفارش و به دنبال آن افزایش بی رویه تعرفه واردات است که باعث شد قیمت خودروهای وارداتی در داخل افزایش یابد که مسلما به نفع مصرف کننده نخواهد بود.
 
وی افزود : متاسفانه تعرفه ها حاشیه نسبتا امنی را برای خودروسازان داخلی ایجاد کرده است که موجب شده شرکتها به فکر افزایش و یا ارتقاء کیفیت و عرضه قیمت رقابتی نباشند و به راحتی به روند تولیدات کنونی ادامه داده و صرفا به فکر کسب سودشان باشند.
 
وی با توجه به تاثیر شرایط کنونی نرخ ارز بر قیمت خودرو در بازار ،تاکید کرد : البته بخشی از افزایش های صورت گرفته در قیمت خودروها ناشی از قیمت ارز است که مستقیم بر روی خودروهای وارداتی تاثیر گذاشته و یک بخش از آن هم به جهت واردات مواد اولیه ای که برای تولید خودروهای داخلی بوده که طبعا این مساله نیز در قیمت خودروها تاثیر گذار است.