جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 9 مرداد 1398     
سنگ بانک‌ها پیش پای زوج‌ها

 این روز‌ها که زوج‌های جوان برای آغاز زندگی مشترک، تهیه جهیزیه و رهن یا اجاره مسکن برای رفتن به زیر یک سقف با مشکلات فراوان اقتصادی مواجهند، برخی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز برای پرداخت وام ازدواج، سنگ پیش پای زوج‌ها گذاشته اند.

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، بر اساس شرایط و دستورالعمل دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸، ۳۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با دریافت یک ضامن معتبر و سفته است، اما تعداد زیادی از شهروندان در تماس با خراسان از درخواست بانک‌ها مبنی بر معرفی دو ضامن برای هر یک از زوج‌ها انتقاد کردند.
 
یارانه‌ای که ضامن نمی‌شود
 
بر اساس شرایط و دستورالعمل دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، همچنین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند؛ اما برخی بانک‌ها زیر بار این موضوع نرفته اند. به گونه‌ای که این موضوع دو روز قبل توسط محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در نطق میان دستور مجلس نیز مورد انتقاد قرار گرفت. وی خطاب به رئیس جمهور، گفت: امروزه در بسیاری از بانک‌ها عدالت کمرنگ‌تر شده است، افرادی با پارتی، وام‌های میلیاردی را به راحتی می‌گیرند، اما تولید کنندگان برای سرمایه درگردش گرفتار هستند. افراد بی‌حامی برای وام ازدواج و حتی وام سه، چهار میلیون تومانی بعد از ماه‌ها پیگیری به دلیل بهانه‌گیری بانک‌ها در بحث ضامن از وام گرفتن منصرف می‌شوند. چرا حساب یارانه‌ای مردم ضعیف به عنوان ضامن لحاظ نمی‌شود؟
 
بخشی از پیام‌های مردمی به روزنامه خراسان را با هم مرور کنیم:
 
* رفتم بانک صادرات شعبه سرخس برای دریافت وام ازدواج میگه هرنفر دوتا ضامن بایک چک بیار در مجموع باید چهارتا ضامن با دوچک ببری ازکجا این همه ضامن پیدا کنیم مگر بانک مرکزی اعلام نکرد یک ضامن با کارت یارانه پس این کارا چیه.
* چرا با احساسات جوان‌ها این قدر بازی می‌کنید؟ برای وام ازدواج که شبکه خبر زیرنویس می‌کنه با یک ضامن، با این که پسرم نظامی و نامزدش دانشجوی فرهنگیان است و نامه کسر از حقوق به بانک صادرات تربت حیدریه دادیم میگن سه تا ضامن دیگه بیارید! درشبکه خبر زیرنویس نکنید وام ازدواج با یک ضامن.
* بانک مرکزی برای دریافت وام ازدواج یک ضامن اعلام کرده چرا بانک‌ها چهارضامن طلب می‌کنند؟
* بانک ملی شعبه ولیعصرقوچان رفتم واسه وام ازدواج؛ میگن واسه استعلام محضر برو ماه دیگه بیا. یارانه رو هم برای ضامن قبول نمی‌کنند. چه کارکنم؟ بانک مرکزی نظارتتون کجاست؟
* رفتم بانک ملت وام ازدواج بگیرم میگه دوتاضامن. میگم اخبارگفته یکی، میگه برو از اخبار بگیر! رفتم چک نقد کنم میگه کارت ملی جدید، میگم چرا؟ میگه، چون اخبار اعلام کرده. من چی بهش بگم شما بگین؟
* ریاست محترم بانک مرکزی چرا یک حقوق بگیر که توان بازپرداخت اقساط وام ازدواج از حقوقش را دارد باید دنبال ضمانت پرداخت بدود؟!
* برای وام ازدواج تو روبه خداکاری کنید ما سه تاضامن رسمی ازکجابیاریم وقتی همه ازجمله خودم دربیمارستان خصوصی قراردادی ام.
 
تسهیل ازدواج یا سنگ اندازی؟
در حالی که همه دستگاه‌ها باید تلاش خود را معطوف به تسهیل ازدواج کنند، اما برخی بانک‌ها برعکس عمل می‌کنند! آن هم در شرایطی که ۳۰ میلیون تومان فقط پاسخ گوی خرید تعدادی از وسایل جهیزیه است. به نظر بانک مرکزی باید جدی‌تر به موضوع ورود کند تا برخی بانک‌ها در اعطای وام ازدواج به زوج‌ها سلیقه‌ای عمل نکنند.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: