جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 12 اسفند 1396     
نمایندگان با طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان به دنبال تحول در صنعت خودروسازی کشور هستند

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو گفت : رسیدگی به علل ناکارامدی شرکتهای خودروساز داخلی در حوزه های کیفیت، قیمت، محیط زیست، طراحی و تکنولوژی، فروش و خدمات پس از فروش با وجود حمایت های گسترده و مستمر مجلس و دولت از آنها و عدم پاسخگویی به انتظارات مردم با توجه به آثار عمیق و گسترده ای که ای که شرایط کیفی و هزینه ای این محصول بر ابعاد مختلف زندگی مردم بصورت مستقیم و غیر مستقیم ایفا می کند بسیار مهم، با اولویت و ضروری است.

 
محمدرضا نجفی افزود: گزارش های متعدد، درخواست های زیاد و نارضایتی مردم بزرگوار از کیفیت خودروها و قطعات مصرفی آنها، هزینه های بالای تمام شده و بهره برداری، افزایش مکرر قیمت ها، ضعف مکانیزم فروش و خدمات پس از فروش، شائبه وجود فساد و رانت در حوزه های خرید و تامین و نیز سیاستهای متزلزل و فساد زا در حوزه واردات خودرو، لزوم ورود مجلس شورای اسلامی بعنوان نهاد عالی نظارتی را صدچندان نموده است.
 
وی اظهار داشت : البته مجلس به هیچ وجه به دنبال مچ گیری و نبش قبر مسائل و مشکلات گذشته نیست، بلکه همه تلاش خود را به کار خواهد بست تا با استفاده از امکان و ابزار تحقیق و تفحص و در قالب یک کار جمعی زمان بندی شده، هدفمند و روشمند با حضور، مشارکت و ملاحظه حقوق و نظرات همه ذینفعان کلیدی طرحی اثر بخش و همه جانبه را برای ایجاد تحول در صنعت خودرو کشور تدارک و تضمین نماید.
 
وی با تاکید بر لزوم تدوین طرح تحول صنعت خودرو ،تاکید کرد : صنعت خودروی ایران نیازمند تحولی است که منجر به تولیداتی رقابتی ، ایمن، با استاندارد بالا، قیمت و کیفیت مناسب و سازگار با محیط زیست را تولید نماید و نیز خدمات پس از فروش مطلوب و متناسب با نیاز مردم را تامین نماید.
 
وی افزود : این تحقیق و تفحص با شناخت مناسبی که از اجزاء و بخش های مهم صنعت، فرصت ها و تهدیدات ، قوت و ضعف ها بدست می دهد امکان مناسبی برای رسیدن به استراتژی جامع الاطراف و قابل قبول تری برای ذینفعان متکثر و متنوع را فراهم می کند و از طریق این وفاق در برنامه و هدف و چشم انداز، هم افزایی و حمایتهای لازم برای دسترسی به منافع حداکثری برای ذینفعان که مهمترین ایشان مردم عزیزمان هستند محقق شود.
 
وی گفت : بر این اساس وجهه همت مجلس در طول فرایند تحقیق و تفحص تضمین آینده ای مناسبتر برای این صنعت به تناسب استحقاق ملت شریف، کشور عزیز و نظام جمهوری اسلامی است و چنانچه نگاهی هم به گذشته باشد برای رفع نقاط ضعف و تقویت قوت ها و تحصیل فرصت هاست .
 
نجفی تاکید کرد : در صورتی که صنعت خودرو داخل، از عوارض و آسیب های بزرگ امروزش پیراسته شده و تبدیل به صنعتی بالنده، رقابتی، اقتصادی و مشتری مدار گردد آنگاه قطعا پیشرانه ای قوی برای اقتصاد و توسعه همه جانبه کشور، بهبود شرایط اشتغال و معیشت، بهره وری، و افزایش ارزش افزوده و امنیت در جامعه خواهد بود..
 
این عضو کمیسیون صنایع در ادامه به موضوع توقف ثبت سفارش اشاره کرد و اظهار داشت : توقف ثبت سفارش در ماههای گذشته منجر به افزایش بسیار شدید قیمت خودروهای وارداتی و آشفتگی زیاد بازار گردید و نارضایتی مردم را از طرفی و رانت و فساد و تحصیل درآمدهای بادآورده از جیب مردم شریف برای عده ای دیگر را از طرف دیگر موجب گردید.
 
نجفی تصریح کرد: بسته شدن سایت ثبت سفارش تبعات منفی بسیاری به دنبال داشت. رفتارهای اقتصادی باید قابل پیش بینی باشد رفتارهای هنجار شکنانه، خلق الساعه و دفعی کلیت اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و منحصر به یک بخش و یا حوزه باقی نمیماند، ریسک سرمایه گذاری و برنامه های بلند مدت را بالا برده و بی ثباتی و بحران در حوزه های مختلف اقتصادی من جمله سرمایه گذاری در صنعت و تولید را موجب می شود .
 
تورم و تسری آن به سایر حوزه ها از دیگر تبعات این رفتار خلاف قاعده است.
 
نجفی در ادامه گفت : توقف سایت ثبت سفارش موجب بی عدالتی گردید و با افزایش 100 ، 150 درصدی قیمت خودروهای خارجی، کثیری متضرر و قلیلی صاحب سود های کلان گردیدند.
 
 
وی افزود : منشاء این وقایع ناگوار تصمیمات نادرست و خلق الساعه است که گرفته شد و برای آینده قطعا باید زمینه ها ، بسترها و علت هایی که منجر به چنین اتفاقاتی شده مورد بررسی قرارگرفته و در حد توان پیشگیری کرد.
خبرنگار: محمد حسن پور ابراهیم کندبن


��������.jpg

درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: